Forandringskommunikation
Helle Petersen![]() 99 kr. 335 sider 1. udgave 2000 ISBN: 978-87-593-0868-4 |
Forandringskommunikation lægger op til debat om kommunikationens potentiale som ledelses- og forandringsredskab. Bogen henvender sig dermed både til virksomheders kommunikationsansvarlige, som ønsker en dyberegående indsigt i, hvad effektiv forandringskommunikation er - herunder en redefinition af kommunikationsafdelingens eksistensberettigelse - og til virksomhedens ledelse og konsulentbranchen.
Mange virksomheder gennemfører i disse år værdibaserede forandringsprojekter, dvs. forandringsprojekter som har til formål at ændre medarbejdernes holdninger og adfærd ud fra nogle formulerede værdier, visioner og etiske spilleregler. Dette er et resultat af, at overskud på virksomhedens økonomiske bundlinje ikke længere er nok til at tiltrække og fastholde attraktive kunder, investorer og medarbejdere. De såkaldt bløde parametre - som fx en miljømæssig profil og en sund virksomhedskultur - er de nye konkurrenceparametre. Dermed er der opstået et behov for at definere og evt. forandre virksomhedens identitet. Og deraf kommer behovet for en forandringskommunikation, der virker efter hensigten: en forandringskommunikation, der får medarbejderne til at forholde sig konstruktivt til værdigrundlaget og tilpasse deres holdninger og adfærd på jobbet efter det.
Denne bog er en let redigeret udgave af den første danske ph.d.-afhandling om værdibaseret forandringskommunikation. Afhandlingen er resultatet en erhvervsforskeruddannelse, som er gennemført i et samarbejde mellem forfatteren, Institut for Nordisk Filologi og Novo Nordisk, hvor bogens gennemgående case stammer fra.
Bogen er udkommet i serien Den kommunikerende organisation.
Forfatteren Helle Petersen (f. 1971) er cand.mag. i dansk og europæiske studier og har som den første humanist ved Københavns Universitet indleveret en ph.d.-afhandling som resultat af en erhvervsforskeruddannelse. Helle Petersen er ansat som kommunikationsforsker og -rådgiver i Kjaer & Kjerulf Kommunikation og fungerer desuden som ekstern lektor på Københavns Universitet og som redaktør på Samfundslitteraturs tværvidenskabelige serie "Den kommunikerende organisation".
Anmeldelser "Bogen og projektet drejer sig i væsentlig grad om topledelsens kommunikation, om formidlingen af budskaber og værdier fra topledelsen til den store organisation. Og det er ét af denne bogs bidrag, at den så klart viser, at der er forskel (men også ligheder) på kommunikation i en stor organisation med flere tusinde medarbejdere og en lille organisation med nogle snese eller nogle få hundrede medarbejdere."Steen Hildebrandt, professor ved Institut for Organisation og Ledelse, Handelshøjskolen i Århus, i Børsen d. 23. marts 2001 "(...) projektets resultater har interesse for enhver virksomhed, der bevidst arbejder med at vedligeholde et attraktivt image."Stina Rosted i Lederne marts 2001 "Det er en bog som uden tvivl bidrager med mere viden og erfaring inden for området forandringskommunikation, fordi forfatteren hele tiden underbygger den teoretiske indfaldsvinkel med de erfaringer der gøres i forbindelse med den praktiske del i Novo Nordisk. Forfatteren kommer frem til nogle ganske gode analyser, konklusioner og ikke mindst erkendelser i forbindelse med sin rolle som erhvervsforsker og kommunikationsrådgiver, og beskriver hvordan en stor koncern som Novo Nordisk håndterer og prioriterer forandringskommunikation og de processer dette indebærerer, når det virkelig gælder." Birgitte Josefine Henriksen, Cand.ling.merc. og translatør i fransk, i Sprog & Erhverv nr. 6/2001 |


