Public service i netværkssamfundet
Frands Mortensen (red.)![]() 299 kr. 284 sider 1. udgave 2008 ISBN: 978-87-593-1147-9 |
Hvilke nye strategier udvikler DR som svar på digitaliseringen? Vil satsningen på DAB-radio blive en succes? Er det nye digitale jordbaserede tv rendyrket egoisme? Hvordan forsøger de kommercielle spillere at stoppe DR og TV2's dominans på internettet? Hvilken rolle spiller EU for medieudviklingen? Og hvorfor bliver TV2 aldrig solgt?
Digitaliseringen af medierne er både en trussel og en ny mulighed for de nationale public service-institutioner. Bogen analyserer, hvad udviklingen betyder for opfattelsen af public service - som begreb og som samfundsinstitution.
Bogens artikler:
Public service i netværkssamfundet er en del af det landsdækkende forskningsprogram ’Medier og demokrati i netværks-samfundet’ (MODINET) som omkring 50 danske forskere inden for samfundsvidenskaber og medieforskning har bidraget til.
|


