print
 
 

Radiomontagen og dens rødder

Ib Poulsen

Radiomontagen og dens rødder

99 kr.
670 sider
1. udgave 2006
ISBN: 978-87-593-1212-4

Køb titlen her!

Denne bog handler om den danske radiomontage og dens genremæssige forudsætninger. Bogen spænder fra de allerførste spæde forsøg i slutningen af 1920’erne op til montagens foreløbige højdepunkt i 1980’erne og 1990’erne.

 

Det er historien om hvordan en af radioens mest markante genrer er vokset frem, en genre der har været betragtet som en radiofonisk spydspids, og som har brudt nye veje og udforsket fortælleformer på tværs af den traditionelle skelnen mellem fakta og fiktion. Men det er også historien om de radiogenrer der gik forud for radiomontagen: Hørebilledet fra 1930’erne, featuren fra slutningen af 1940’erne og 1950’erne og den litterære tekstmontage fra slutningen af 1930’erne og frem.

 

Radiomontagen og dens rødder er den første mere omfattende fremstilling af den danske radiomontage og dens programhistoriske udgangspunkt, og det er den første større fremstilling af dansk radiohistorie med programanalysen som tyngdepunkt. Fremstillingen kaster lys over en hidtil underbelyst del af dansk mediehistorie, men peger også på hvorledes radioen og dens programmer kan supplere den eksisterende kulturhistoriske viden inden for perioden.

 

Radiomontagen og dens rødder er forsynet med indholdsoversigt, registre og henvisninger. Bogen kan læses som en samlet fremstilling af radiomontagen og dens genremæssige forudsætninger, og den kan bruges som et radiohistorisk opslagsværk.

 

Anmeldelser

 

"Radiomontagens historie [...] er, hørt og medrivende formidlet af Ib Poulsen, en kritisk kulturhistorie i stil med den, PH formulerede på andre områder" [...] ... i sandhed et bevidsthedsudvidende alternativt lydspor til kanonkongens historie om dansk åndsliv fra slutningen af 1920'erne og frem".

- Michael Lambæk Nielsen i Politiken

"Det er et digert værk på næsten 700 sider, og emnet behandles grundigt" [...] Omfanget taget i betragtning henvender bogen sig mest til fagfolk, studerende og andre med særlig interesse for området. Og vi kan på bibliotekerne også bruge den som opslagsbog indenfor genren".

Lektørudtalelse af Lene Hedengran Jacobsen fra Dansk Biblioteks Center

Læs indholdsfortegnelse

 

Læs indledning

 

Hør hele Ib Poulsens doktorforsvar på www.tale.dk