Bogserien Den kommunikerende organisation blev lanceret i 2000 med udgivelsen af antologien med samme titel: Den kommunikerende organisation - redigeret af Anne Katrine Lund og Helle Petersen. Siden er det blevet til en lang række bøger inden for organisationskommunikationens mange områder.
Fra og med 2007 er alle udgivelser reviewet af fagfæller, der enten sidder i seriens referee board eller bliver hentet ind til en enkelt opgave.
<< Forrige
![]() |
: Under lup i offentligheden - introduktion til pr 13/12 2000 Bogeb indeholder bud på en model for public relations, en model for den demokratiske samtale anno 2000, en ny model for organisationskultur, samt et bud på sammenhængen mellem kognition, moralfilosofi og argumentation
|
|
![]() |
: Forandringskommunikation 29/11 2000 Om forandringskommunikationens potentiale som ledelses- og forandringsredskab. Henvender sig til virksomheders kommunikaitonsansvarlige, virksomhedsledere og konsulenter.
|
|
![]() |
: Den kommunikerende organisation 27/10 2000 Ordet er frit, kun omdrejningspunktet er fast, nemlig at artiklerne, der alle er skrevet af landets førende kommunikationsforskere, skal illustrere både dybden og bredden af den kommunikerende organisation.
|
<< Forrige




